نوشته من

ثمین تعویض

 

ثمین تعویض چیست؟

در این شبکه اعضا فقط می توانند آورده ی خود (که شامل کالا یا خدمات یا املاک و...است) را با آورده ی دیگر اعضا مبادله کنند. اما مزیت این شبکه این است که دیگر به شیوه سنتی عضو مجبور نیست حتما معوض آورده ی  خودرا از کسی که ازش خریداری کرده است دریافت کند.(چون ممکن است کالا یا خدمت آن شخص مورد نیازش نباشد) .عضو میتواند از تمامی اعضای این شبکه خرید کند!

فراموش نکنید این شبکه برای مشکلات ناشی ازکمبود نقدینگی ایجاد شده است, پس اعضا در این شبکه هیچ زمان معوض خود را به صورت نقد دریافت نمی کنند.در عوض کالا یا خدمات دریافت می کنند .

 

هر شخص حقیقی یا حقوقی بعد از به عضویت درآمدن ؛ یک فقره تهاترکارت  “ثمین-تعویض” با موجودی صفر ریال دریافت می کند که برای خرید از این شبکه کاربرد دارد ، طبعا عضو برای اینکه بتواند خریدی انجام دهد باید شارژی در کارتش داشته باشد.این کارت به دو شیوه قابل شارژ است , که از ناحیه بازار تهاتر ایرانیان و گروه ثمین ایستا و نهاد دیگری که لوگوی آن روی کارت درج شده است ؛ دارای ضمانت است.                                               

1- در روش اول هر عضو می تواند آورده ی خود (که شامل کالا یا خدمات یا املاک و...) را به فروش برساند (با مبلغ و شرایط توافقی با سایر اعضا ).  که بعد از انجام معامله کارتش شارژ می شود .در این روش این " شارژ " تاریخ سررسید ندارند و به مدت نا محدود تاهر زمان می تواند با آن خرید انجام دهد.

2-  در روش دوم عضو بازارتهاتر ایرانیان می تواند با قراردادن سپرده بانکی خود در بانک اعلام شده از طرف بازار , معادل سپرده خود "ارزش اولیه" به کارت خود واریز کند . در این روش این "ارزش" تاریخ سررسید 6ماهه خواهد داشت , به اینصورت که عضو تا 6 ماه فرصت دارد معوض "ارزش اولیه" خود که دریافت نموده بود؛ آورده ای مثل کالا یا خدمات یا املاک و... وارد شبکه کند . درصورتیکه تا 6 ماه نتوانست آورده وارد شبکه کند , بازارتهاتر از سپرده برداشت میکند تا بتواند معوض لازم را وارد بازار کند ( تا تعادل شبکه حفظ شود ) .

-درخواست "ارزش اولیه" را به دفتر مرکزی بازار تهاتر ایرانیان بصورت مستقیم یا از طریق نمایندگی ها یا شعبه های رسمی یا رابط کارگزاری می توان درخواست داد . 

 

حالا عضو با آن "شارژ" یا "ارزش اولیه" می تواند در این شبکه از اعضای دیگر خرید کند .(مبلغ و شرایط و زمان تحویل و غیره توافقیست).

بعد از عملیات خرید , همانطور که در بالا ذکر شد , "ارزش" به کارت فروشنده واریز می شود و فروشنده به مدت نامحدود میتواند از این ارزش استفاده کند .

 

** برای انبوه سازان , تولیدکنندگان صنعت ساختمان و فعالان بخش عمرانی, سازندگان ساختمان, شهرداری ها, شرکت های ساختمانی و شرکت های سرمایه گذاری مسکن و ساختمان ؛ برای شارژ کارت خود قبل از فروش میتوانند وثیقه مورد قبول بازارتهاترایرانیان را در اختیار قراردهند. **